Program

Speakers

Prof.Richard Henderson

Prof. Richard Henderson

  • MRC Lab, Cambridge
Prof.Frances. M. Ross

Prof. Frances M. Ross

  • MIT
Prof. Konstantin Novoselov

Prof. Konstantin Novoselov

  • National University of Singapore

Program Streams and Symposia Topics

1  Life Science
  • LS-1. Structure and Function of Cells and Organelles
    Filip Braet (University of Sydney, Australia)
    Woong Sun (Korea University, Korea)
  • LS-2. Live Imaging of Cells, Tissues and Organisms
    Iannacone Matteo (San Raffaele Scientific Institute & University, Italy)
    Young-Min Hyun (Yonsei University, Korea)
  • LS-3. Structure of Macromolecules and Supramolecular Assemblies
    Jie-Oh Lee (POSTECH, Korea)
    Salvador Ventura (Universitat Autònoma de Barcelona, Spain)
  • LS-4. Super-Resolution Microscopy in Molecular and Cell Biology
    Marco Fritzsche (Oxford University, UK)
    Heping Cheng (Peking University, China)
  • LS-5. Cryo-Electron Microscopy in Molecular and Cell Biology
    Carsten Sachse (Forschungszentrum Jülich GmbH, Germany)
    Wah Chiu (Stanford University, USA)
    Masahide Kikkawa (University of Tokyo, Japan)
    Ho Min Kim (KAIST, Korea)
  • LS-6. Cellular Transport and Dynamics
    Yujie Sun (Peking University, China)
    Sung Hyun Kim (Kyung Hee University, Korea)
  • LS-7. Immunohistochemistry and Cytochemistry
    Pavel Hozak (CAS, Czech Republic)
    Ki-Hwan Han (Ewha Womans University, Korea)
  • LS-8. Pathology and Biomarkers
    So Dug Lim (Konkuk University, Korea)
  • LS-9. Correlative and Multiplex Microscopy in Biology
    Georg Ramm (Monash University, Australlia)
    Feng-Xia Liang (New York University, USA)
  • LS-10. Host-Pathogen Interactions, Microbiology and Virology
    Susan Lea (Oxford University, UK)
    Takeshi Noda (Kyoto University, Japan)
  • LS-11. Invertebrate Biology and Taxonomy
    Ralf Sommer (Max-Planck Institute, Germany)
    Junho Lee (Seoul National University, Korea)
  • LS-12. Embryology and Developmental Biology
    Hae-Chul Park (Korea University, Korea)
    Sookja K Chung (Macau University of Science and Technology, China)
  • LS-13. Plant Science and Mycology
    Dabing Zhang (Shanghai Jiaotong University, China)
    Ichirou Karahara (University of Toyama, Japan)
  • LS-14. Neuroscience
    Balázs Rózsa (IEM, Hungarian Academy of Science, Hungary)
    Zachary Z. Freyberg (University of Pittsburgh, USA)
    Kea Joo Lee (Korea Brain Research Institute, Korea)
  • LS-15. Development and Advance of New Microscopy for Biological System
    Takeharu Nagai (Osaka University, Japan)
    YongKeun Park (KAIST, Korea)
  • LS-16. Biomedical Applications of Nanoparticles and Bio-safety Issues
    Danielle Jorgens (UC Berkeley, USA)
    Rikinari Hanayama (Kanazawa University, Japan)
2  Physical Science
  • PS-1. Nanomaterials
    Jungwon Park (Seoul National University, Korea)
    Qian Chen (UIUC, USA)
  • PS-2. Carbon-based Materials/2D materials
    Wu Zhou (Chinese Academy of Sciences, China)
    Kazu Suenaga (Osaka University, Japan)
  • PS-3. Surface and Thin Films
    Laurence Marks (Northwestern Univ., USA)
    Daesu Lee (POSTECH, Korea)
  • PS-4. Metals and Alloys
    Jianghua Chen (Hunan University, China)
    Eiji Abe (Univ. of Tokyo, Japan)
  • PS-5. Functional Ceramics
    Peter A. Crozier (ASU, USA)
    Jinwoo Hwang (Ohio State University, USA)
  • PS-6. Polymer-based Materials
    Eunji Lee (GIST, Korea)
    Amelia Liu (Monash University, Austrailia)
  • PS-7. Semiconductors
    Xiu-Liang Ma (Chinese Academy of Sciences, China)
    Lynne Gignac (IBM, USA)
  • PS-8. Phase Transformation and Corrosion
    K.Chattopadhyay (Indian Institute of Science, India)
    Yoon-Uk Heo (POSTECH, Korea)
  • PS-9. Magnetic and Ferroelectric Materials
    Rafal Dunin-Borkowski (Research Center Juelich, Germany)
    Yinlian Zhu (Chinese Academy of Science, China)
    Yimei Zhu (Brookhaven National Lab, USA)
  • PS-10. Organic Chemistry
    Haimei Zheng (LBNL, USA)
    Dongsheng Li (Pacific Northwest National Lab)
  • PS-11. Energy Materials
    Erdmann Spiecker (University of Erlangen, Germany)
    Peter Nellist (Oxford University, UK)
    Paulo Ferreira (Univ. of Lisbon and Univ. of Texas at Austin, Portugal and USA)
  • 3   Analytical Science
  • AS-1. Electron Optics and Optical Elements
    Max Haider (CEOS, Germany)
    Pieter Kruit (TU Delft, Netherland)
    Florent Houdellier (CNRS Toulouse, France)
  • AS-2. Machine Learning Assisted Analysis of Microscopic Data
    Colin Ophus (LBNL, USA)
    Sergei V. Kalinin (The University of Tennessee Knoxville, USA)
  • AS-3. Methods and Workflows for Correlative Microscopy
    Lucy Collinson (Francis Crick Institute, UK)
    Jacob Hoogenboom (Delft, Netherland)
  • AS-4. Cryo-TEM Techniques
    Christopher Russo (LMB Cambrdge, UK)
    Xinzheng Zhang (Chinese Academy of Sciences, China)
    Michael Marko (Wadsworth Center, USA)
  • AS-5. In-situ & Environmental Microscopy
    Xiaodong Han (Beijing University of Technology, China)
    Jong-Min Yuk (KAIST, Korea)
  • AS-6. Diffraction and Holography Techniques
    Christoph Koch (Humboldt-University, Germany)
    Kyung Song (KIMS, Korea)
  • AS-7. 3-dimensional imaging
    John Miao (UCLA, USA)
    Sara Bals (EMAT-University of Antwerp, Belgium)
  • AS-8. Electron Microscopic Metrology
    Naoya Shibata (Univ. of Tokyo, Japan)
    Si-Young Choi (POSTECH, Korea)
  • AS-9. SEM and FIB
    Dong-Ik Kim (KIST, Korea)
    Stefan Zaefferer (Max Plank Institute, Germany)
  • AS-10. Scanning Probe and Surface Microscopy
    Yunseok Kim (SKKU, Korea)
    Sabine M. Neumayer (ORNL, USA)
    Stefan Weber (Max Plank Institute for Polymer Research, Germany)
  • AS-11. Optical Nanoscopy and X-ray Spectroscopy
    Jo Verbeeck (University of Antwerp, Netherland)
    Mathieu Kociak (Orsay)
  • AS-12. Electron Energy Loss Spectroscopy and Spectral Imaging Technique
    Youngmin Kim (SKKU, Korea)
    Shunsuke Muto (Nagoya Univ., Japan)
  • AS-13. Advances in Atom Probe Tomography
    Oana Cojocaru-Miredin (RWTH Aachen Univ., Germany)
    Michael Moody (Oxford Univ., UK)
    David J. Larson (CAMECA Instruments Inc., USA)
  • AS-14. Time-Resolved Microscopies
    Oh-Hoon Kwon (UNIST, Korea)
    Lourenço-Martins (CNRS Toulouse, France)
  • AS-15. Ptychography
    David A. Muller (Cornell Univ., USA)
    Knut Müller-Caspary (LMU Munich, Germany)
  • 4   Special Symposiums
  • SS-1. Microscopy in Arts
    Yong-bi Shin (National Museum of Korea, Korea)
  • SS-2. Battery Symposium
    Kisuk Kang (Seoul National University, Korea)
    Feng Wang (Argonne National Lab., USA)
  • SS-3. Semiconductor Symposium
    Gyeong-Su Park (Samsung Advanced Institute of Technology, Korea)
    Yasukazu Murakami (Kyushu University, Japan)
  • SS-4. Photonics Symposium
    Wonshik Choi (Korea University, Korea)
    Hikaru Saito (Kyushu University, Japan)
  • SS-5. Data mining, machine learning, applications of artificial intelligence
    Hong-Kyu Kim (Korea Institute of Science and Technology, Korea)
  • SS-6. Microscopy in 3D printing
    Shi-Hoon Choi (Sunchon National University, Korea)
    Peter Collins (Iowa State University, USA)
  • SS-7. Quasi crystal in Microscopy
    Jin Kyu Lee (Kongju National University, Korea)
    Jürgen Eckert (Austrian Academy of Science, Austria)
  • SS-8. Photoacoustic Microscopy
    Junghwan Oh (Pukyong National University, Korea)
  • SS-9. Designing, Construction, and Managing EM facilities with/without Integration of AI and ML Infrastructure
    Kenneth Livi (Johns Hopkins University, USA)
    Rik Drummond-Brydson (University of Leeds, UK)
  • SS-10. European Microscopy Society 25 years Commemoration Symposium
    José Maria Valpuesta (Centro Nacional de Biotecnologia, Spain)
    Virginie Serin (CEMES - CNRS, France)
  • Program at a glance

    프로그램 스케줄

    IFSM Symposium

    Will be updated soon.

    Young Scientists Assembly

    Will be updated soon.

    Pre-Congress Workshop

    Will be updated soon.

    Awards

    Will be updated soon.